Kategorie
Nawożenie Ogrodnictwo

Co warto wiedzieć o komposterach?

Posiadanie pięknego i zadbanego ogrodu wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Nie zapominajmy więc o regularnym pieleniu chwastów, podlewaniu oraz nawożeniu poszczególnych roślin. Jeżeli cenimy sobie ekologiczne i naturalne rozwiązania, dobrym pomysłem może być również skorzystanie z kompostu. W szybkim uzyskaniu wysokiej jakości kompostu pomóc nam mogą kompostery. 

Czym właściwie są kompostery?

Komposter możemy zakupić w większości internetowych oraz stacjonarnych sklepów ogrodniczych. To nic innego jak specjalny preparat, który przyśpiesza przemianę zebranych przez nas liści, gałęzi oraz innych odpadów naturalnych w dobroczynny kompost. W produktach tego typu znajdziemy przeważnie starannie wyselekcjonowane mikroorganizmy, które umożliwiają powstanie żyznej masy kompostowej. Wiele tego rodzaju preparatów pozwala również zredukować nieprzyjemny zapach, który nierzadko pojawia się w okolicy kompostownika. Z komposterów możemy bez obaw korzystać cały rok. 

Jakie korzyści zyskamy używając kompostu?

Jak już zostało wspomniane powyżej, kompostery usprawniają proces powstawania kompostu. Nie da się zaś ukryć, że korzystanie z kompostu wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim kompost jest nawozem organicznym. Z tego też względu jego stosowaniem zainteresowani będą miłośnicy ekologicznych rozwiązań.

Korzystanie z niego jest dobrą opcją także dla osób, które chcą zaoszczędzić na kupnie nawozów sztucznych. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym czego można użyć do produkcji kompostu. Na szczęście do stworzenia kompostu możemy wykorzystać zeschłe liście, niewielkich rozmiarów gałęzie, skorupki jaj ptasich, a także fusy po kawie czy herbacie. Z powodzeniem możemy użyć także resztek warzyw czy owoców, które z różnych względów nie nadają się już do spożycia.

Jeżeli użyjemy wspomnianego powyżej kompostera, uzyskamy kompost wysokiej jakości. Regularne i systematyczne korzystanie z kompostu sprawi, że nasze rośliny będą w lepszej kondycji. Dzięki kompostowi gleba staje się bowiem bardziej żyzna i przepuszczalna. Rośliny, które w niej rosną stają się nie tylko piękniejsze, ale także znacznie bardziej odporne na szkodniki i niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych.